قالیشویی

شستن فرش در خانه یا در قالیشویی ؟

شستن فرش در خانه یا در قالیشویی ؟ امروزه یکی از مهمترین اجزا در دکوراسیون خانه، فرش‌ها هستند. وقتی که یک فرش نو را خریداری می‌کنیم حتما یک خصوصیت در ظاهر یا نقش و طرح و یا کیفیت خاصی از آن فرش ما را مجذوب خودش کرده است. پس همیشه به این فکر می‌کنید که چه کار کنم تا فرش خانه‌ام خوب و تمیز بماند. از اینجا دغدغه‌ی خانم‌ها شروع می‌شود؛ چون دوست دارند همیشه فرش منزلشان تمیز باشد و برق بزند. برخلاف سرامیک و پارکت کف خانه، فرش‌ها نیاز چندانی به نظافت روزانه ندارند. اما وقتی فرش کثیف باشد یا به طور متوسط 18 ماه یک بار نیاز به شستشو دارد.

جاروی روزانه‌ی فرش‌ها نیز گزینه ی خوبی است. این کار هم باعث افزایش طول عمر فرش می‌شود و هم باعث کاهش گرد و خاک. بنابراین هوای اتاق را نیز تمیز تر می‌کند. در ایام نوروز ‌هم که بازار فرش و شستشوی فرش بسیار داغ است. بعضی از خانواده‌ها که وقت و حوصله‌ی شستن فرش‌ها را در منزلشان دارند؛ این کار را در پشت بام یا پارکینگ خانه، انجام می‌دهند. ولی حقیقتا این کار، صرف نظر از مصرف مقدار زیاد آب شرب که برای شستشو مصرف می‌شود؛ هم وقت گیر است و هم خیلی وقت‌ها آنقدری که باید، فرش تمیز نمی‌شود. در مواردی هم افراد با ناشی گری بافت یا رنگ فرش را خراب می‌کنند و این خود هزینه‌ی بسیار زیادی را بر خانواده تحمیل می‌کند. اما خیلی‌ها بهترین روش را انتخاب می‌کنند؛ یعنی فرش خود را به قالیشویی می‌سپارند و با خیالی تخت به کار‌های خانه ‌تکانی خود می‌پردازند.

شستن فرش در قالیشویی

شستن فرش در قالیشویی

چرا بافت یا رنگ فرش خراب می‌شود؟

از مواردی که باعث خراب شدن فرش می‌شود؛ می‌توان به استفاده‌ی بیش از حد از پودر‌های لباسشویی، شامپو فرش، خیس نمودن فرش بیش از حد نیاز و در نهایت این که فرش را قبل از خشک شدن کامل برداشتن و وسایل را روی فرش خیس گذاشتن است. یکی از روش‌هایی که در قالیشویی برای رفع این مشکل استفاده می‌شود استفاده از مکش خشک می‌باشد.

روش مکش خشک چه نوع روشی در قالیشویی است؟

در این روش روند شستشو کاملا خشک نیست؛ ولی فرش کاملا خیس نمی‌شود؛ بلکه با رطوبتی کاملا کنترل شده و کم فرش شسته می‌شود. این روش تا حدی مشابه شستشوی فرش در خانه است؛ اما وسایل به کار برده در این روش بزرگ‌ تر و پیشرفته تر است. درست است که در این روش از قالیشویی، از مواد شیمیایی که در شستشوی خانگی نیز مرسوم است؛ استفاده می‌شود؛ ولی چون در این روش با استفاده از مکش خشک کن میزان ماده‌ی شوینده و چگونگی استفاده از آن تنظیم می‌شود؛ تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. یک دستگاه با چند برس چرخنده و بزرگ مواد شوینده را به طور تنظیم شده روی سطح فرش پخش می‌کند. این دستگاه به مقدار کافی آب را روی سطح فرش ریخته و با این کار لکه‌های روی فرش از بین می‌روند. به این ترتیب بعد از شستشو، دستگاه مذکور تمامی مواد، آلودگی‌ها و مایع سطح فرش را مکیده و فرش سریع خشک می‌شود. بعد از خشک شدن فرش، فرش آماده‌ی جارو کشی می‌شود.

نمونه ای از دستگاه آبگیر در قالیشویی

نمونه ای از دستگاه آبگیر در قالیشویی

 

در قالیشویی برای از بین بردن لکه چه کاری انجام می‌شود؟

در برخی از قالیشویی‌های فوق پیشرفته مواد و محلو‌های پاک کننده‌ی حاوی کربن روی فرش پاشیده می‌شود. این مواد با میزان کمی از آب جذب بافت فرش‌ها می‌شوند. این محلول‌ها هیچ گونه مواد روغنی یا پاک کننده‌هایی که اثر منفی روی بافت و رنگ فرش می‌گذارند را ندارد و و مواد نیز بعد از شستشو روی فرش باقی نمی‌ماند. پس به راحتی تمامی لکه‌هایی که با محلول شوینده از بین نرفته اند؛ به وسیله‌ی شستشوی دستگاه از بین می‌روند. در مقایسه با شستشوی آبی در روش شستشویی مکش خشک، قسمت‌های عمق فرش نیز شسته شده و تمامی بافت‌های فرش نیز تمیز می‌شوند. همچنین هیچ نوع ماده‌ی شوینده روی فرش باقی نمی‌ماند و فرش بیش از حد خیس نمی‌شود. خشک شدن سریع و کمتر از یک ساعته‌ در مکش خشک، از مزایای دیگر این روش است.

تفاوت قالشویی و شستشوی خانگی

درست است که قالیشویی نیز عمدتا از روش‌های خانگی استفاده می‌کنند اما تفاوت عمده ای بین قالیشویی و شستشوی خانگی است. اولا چون در قالیشویی همه روزه شستشوی فرش وجود دارد، افرادی که شستشوی فرش را در قالیشویی بر عهده دارند؛ تجربه کسب می‌کنند. البته عمدتا در قالیشویی از افراد مجرب استفاده می‌کنند تا روش نظافت و شستن مخصوص هر نوع فرش که متفاوت است را تشخیص داده و به فرش هیچ آسیبی نرسد. دوما در قالیشویی از دستگاه‌ها و مواد شوینده‌ی مخصوص و قوی استفاده می‌‌کنند؛ زیرا افراد مجرب می‌توانند؛ میزان صحیح و درست ترکیب این دو را به صورت کاملا استاندارد رعایت کنند.

برای مثال قالیشویی برای شستن یک فرش پر تراکم یا سنگین ابتدا از شامپو فرش قوی استفاده می‌کند و بعد از آن فرش را آبکشی می‌نماید. البته در قالیشویی دستگاه‌هایی نیز وجود دارد؛ که این کار را به ‌طور کاملا اتوماتیک انجام دهند. قالیشویی دو مزیت دیگر نیز دارد؛ که بسیار پر اهمیت هستند. اولی این است که افرادی که در قالیشویی کار می‌کنندغ به کار سنگین و حمل نقل فرش‌های سنگین  عادت دارند و این زحمت را برای شما کم می‌کنند. دوم اینکه آنها اغلب برای از بین بردن تمام انواع لکه‌ها راه حل بسیار کار امدی و مخصوصی دارند.

بعضی از مراکز خدماتی قالیشویی رفع هر نوع لک را جز وظایف قالیشویی حساب می‌کنند و برای از بین بردن لکه‌ها، هیچ گونه وجه اضافی از افراد نمی‌گیرند؛ ولی برای برخی مراکز قالیشویی دیگر این بند جز خدمات تعیین شده‌ی قالیشویی محسوب نشده و برای از بین بردن لکه‌های عمیق بخاطر استفاده از مواد لکه بر مخصوص و قوی هزینه‌ی بیشتری را دریافت می‌کنند.

لکه برداری حرفه‌ای در قالیشویی

لکه برداری حرفه‌ای در قالیشویی

راه صحیح برای شستن فرش

چند دقیقه قبل از شستن فرش، پاشیدن مواد شوینده بر روی سطح فرش نتیجه‌ی بهتری را خواهد داشت. با این کار لکه‌ی چربی سطح فرش کاملا حل شده و به راحتی تمام سطح فرش تمیز خواهد شد. این روش روند شستشوی استاندارد برای بعضی از مراکز قالیشویی می‌باشند. پس شما می‌توانید قبل از تحویل فرش به قالیشویی از متصدی قالیشویی این موضوع را جویا شده و با اطمینان خاطر شستشوی فرشتان را به قالیشویی بسپارید.

شستشوی فرش‌هایی با بافت ضد لک

با پیشرفت علم، پیشرفت‌هایی نیز در زمینه‌ی فرش و قالی انجام گرفته است. بیشتر کارخانه‌های تولید کننده‌ی فرش از پوشش و بافتی برای تولید فرش استفاده می‌کنند که، کمترین میزان مایعات، چربی‌ها و انواع لکه را در فرش ایجاد کند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که بعد از ریختن یک مایعی بر روی فرش باید سریعا محل آلوده تمیز گردد. گفتن این نکته خالی از لطف نیست که حتی این نوع فرش بعد از 5 سال این ویژگی منحصر به فرد خود را از دست می‌دهند. یک راه برای اینکه مطمئن شود این است که بر روی فرش مورد نظر چند قطره آب بریزید اگر آب جذب شد پس مشخص می‌شود که نیاز به پوشش عایق بر روی فرش است. برای این کار بهترین روش استفاده از مواد مواد حاوی دوپونت تفلون یا مواد شیمییای فلئور دار است. البته بهتر است نوعی از مواد محافظ را خریداری و استفاده کنید که کارخانه‌ی تولید کننده‌ی فرش آن را توصیه کرده است. روش استفاده از این مواد این است که بعد از شستن فرش و پاک کردن آن از هر نوع چربی و لکه، این مواد محافظ بر روی فرش استفاده می‌شود. بعد از شستن فرش در حالی که هنوز خشک نشده و خیس است مواد مذکور  را به وسیله‌ی یک برس مخصوص بر روی فرش استفاده کنید. برای رهایی از تمامی این مشکلات و دردزسر‌های وقت گیر واگذاری فرش برای شستشو به قالیشویی است.

رفع بوی بد فرش

در بسیار از موارد بوی بد فرش با شستشو از بین می‌رود. بسیاری از بو‌های نا مطبوع فرش حاصل از کپک، بوی پا، ادرار و غیره هستند که در عمق فرش نفوذ کرده اند. البته باید بدانید که شستشوی زیاد چاره‌ی کار نیست. زیرا این کار باعث می‌شود که عمق بافت فرش از بین برود و به جای تمیز شدن فرش، فرشی بی رنگ و رو داشته باشید. در بسیاری از موارد استفاده از مواد شیمیایی آنتی باکتریال، باعث بهبود تدریجی بوی فرش می‌شوند البته این امر نیز موقتی است. استفاده از مواد خوشبو کننده‌ی فرش که مخصوص هستند نیز ثاثیری چند روزه دارند. البته این نکته هم مهم است که بعضی افراد به این نوع مواد حساس هستند و باعث ایجاد آلرژی در آنها می‌شود پس بهترین راه شستشوی اصولی فرش توسط قالیشویی است که خیال شما را از هر نظر آسوده کند.

رفع بوی بد فرش، در قالیشویی

رفع بوی بد فرش، در قالیشویی

با شستشوی اصولی فرش در قالیشویی بسیاری از میکروب‌ها وکپک‌های موجود در بافت فرش به طور کلی از بین می‌رود. استفاده از مواد  ضد عفونی کننده در قالیشویی از تکثیر این میکرو ارگانیشم‌ها جلو گیری کرده و بوی بد فرش از بین می‌برد. و در نهایت باید بگوییم که عمر مفید فرش را به صورت چشمگیری افرایش می‌دهد. افرادی هم که از ان دسته مواد شیمیایی خوشبو کننده آلرژی دارند خیالشان راحت خواهد شد.

با واگذاری شستشوی فرش به قالیشویی نیکان ، از تمامی این موارد خیالتان راحت می‌شود و فرشی مانند روز اول خرید را، تحویل خواهید گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *